13 Bieg Sobiborski

Ponad 400 zawodniczek i zawodników uczciło w niedzielę 14 października pamięć ofiar byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Takiej frekwencji w dotychczasowej historii zawodów jeszcze nie było.Zgodnie z tradycją zanim biegacze wyruszyli na trasę złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku ofiar obozu w Sobiborze.

Na starcie biegu głównego stanęły 82 osoby, w tym 67 mężczyzn, 5 kobiet i 10 osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Rywalizację mężczyzn na trasie, liczącej ponad 12 kilometrów, wygrał Przemysław Dąbrowski z Borowej, który wyprzedził Adama Wakuluka z Siemiatycz i Rafała Buczaka z Zamościa. W kategorii kobiet zwyciężyła Izabela Trzaskalska z Terespola, przed Magdaleną Karpińską z Radzynia Podlaskiego i Katarzyną Pruszczak z Lublina.

Pierwsze miejsce wśród niepełnosprawnych mężczyzn zajął Jan Pyclik z Dąbrowy Rzeczyckiej, drugi był Sylwester Wojtaś z Ryk, a trzeci Piotr Pieńkosz z Dęblina. Zwyciężczynią kategorii pań okazała się Maria Cichoń z Różanki, która była jedyną kobietą, którą wzięła udział w Biegu Sobiborskim na wózku inwalidzkim. Specjalne wyróżnienie i nagrodę otrzymał Robert Pawłowicz z Suchowoli, który zdecydował się na udział w zawodach o kulach.

W biegach szkolnych uczestniczyło ponad 320 biegaczy z ponad 20 placówek, którzy rywalizowali w kategoriach dziewcząt i chłopców na dystansach: 50, 250, 400, 600, 800, 1200 i 1600 metrów.

Wśród przedszkolaków pierwsze miejsca zajęli Monika Kaliszuk z Włodawy i Wiktor Chaciówka z Hanny, w kategorii uczniów klas I – II szkół podstawowych zwyciężyli: Alicja Nowosad z Woli Uhruskiej i Krystian Bożyk z SP 3 we Włodawie, w grupie trzecio- i czwartoklasistów zawody wygrali: Klaudia Rybczyńska, również z włodawskiej „trójki” i Dawid Orłowski SP w Cycowie, natomiast najszybszymi uczniami najstarszych klas „podstawówek” okazali się: Paulina Zielińska z SP w Urszulinie i Krzysztof Weremczuk z Warszawy.

Zawody gimnazjalistów wygrali: Natalia Korszeń z Gimnazjum w Wisznicach oraz Łukasz Majewski Gimnazjum nr 3 w Białej Podlaskiej i Adam Gaj z Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włodawie, którzy zajęli pierwsze miejsce ex aequo. W kategorii szkół średnich najlepsi byli: Julia Masztaleruk z liceum w Wisznicach i Paweł Kloc z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie.

W zawodach uczestniczyli także biegacze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie, a także szkół podstawowych w Różance, Świerszczowie, Starym Brusie oraz SP 7 i SP 8 w Chełmie.

Puchary i nagrody dla zwycięzców oraz medale dla wszystkich uczestników biegu wręczali burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Urbański.

Bieg Sobiborski odbywa się co roku w rocznicę zbrojnego buntu więźniów obozu, który wybuchł 14 października 1943 r.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress