15 Bieg Sobiborski

441 zawodniczek i zawodników uczciło w niedzielę 12 października pamięć ofiar byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. To jedna z najwyższych frekwencji w dotychczasowej historii zawodów pod hasłem „Ocalić od zapomnienia, uczyć dla przyszłości”.Na starcie biegu głównego stanęły 144 osoby, w tym 117 mężczyzn, 20 kobiet i 7 osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Zawody mężczyzn na trasie o długości ponad 12 kilometrów z Sobiboru do Włodawy wygrał Adam Wakuluk z Boratyńca Ruskiego, przed Damianem Walczakiem ze Staszowa i Krzysztofem Misiurkiem z Klementowic. W kategorii kobiet zwyciężyła Izabela Trzaskalska z Terespola, drugie miejsce zajęła Ewa Furmanik ze Świerża, a trzecie Natalia Korszeń z Horodyszcza. Jedna zawodniczka, Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska, startowała poza konkursem, ponieważ tylko część trasy pokonała biegnąc, a resztę… na rolkach.

Pierwsze miejsce wśród niepełnosprawnych uczestników zajęła Maria Cichoń z Różanki, która była jedyną kobietą w tej kategorii, a w grupie mężczyzn triumfował Jan Pyclik z Dąbrowy Rzecyckiej, przed Piotrem Pieńkoszem z Dęblina i Arturem Kochem z Włodawy.

W biegach szkolnych wzięło udział 297 uczniów. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali na trasie wokół Czworoboku we Włodawie.

Spośród najmłodszych uczestników zwyciężyli Marlena Tomaszewska z Przedszkola nr 4 w Warszawie i Michał Boroch z Przedszkola nr 18 w Lublinie. W grupie uczniów z klas I – II triumfowali Monika Kaliszuk z SP 2 we Włodawie i Jakub Dudziński z SP w Orchówku, w kategorii trzecio- i czwartoklasistów pierwsze miejsca zajęli Emilia Fiała z SP 2 we Włodawie i Przemysław Łapiński z SP w Urszulinie, natomiast wśród uczniów z najstarszych klas „podstawówek” najlepsi okazali się Klaudia Rybczyńska i Michał Głogowski z SP 3 we Włodawie.

Zawody gimnazjalistów wygrali Klaudia Mazuryk z Wisznic i Dawid Połynkin z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie. W kategorii szkół średnich najszybciej do mety dobiegli Aleksandra Zielińska oraz Arkadiusz Kosyk.

Organizatorzy z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji podkreślają jednak, że nie bicie rekordów jest najważniejsze, lecz sam udział w biegu i uczczenie w ten sposób ofiar byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

W zawodach uczestniczyli również reprezentanci placówek oświatowych z Chełma, Cycowa, Dorohuska, Hanny, Hańska, Korolówki, Nowodworu, Starego Brusa i Zaświatycz.

Puchary i nagrody dla zwycięzców oraz medale dla wszystkich uczestników biegu wręczali burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Urbański.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress