Dziecięcy finał „Tygodnia Bibliotek”

Podsumowaniem 14 Festiwalu Twórczości Dziecięcej we Włodawie zakończyły się obchody „Tygodnia Bibliotek”. Hasłem tegorocznej edycji, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną, było 480-lecie nadania praw miejskich.Zgodnie z festiwalową tradycją uczniowie z Włodawy i okolic prezentowali swoje talenty literackie, plastyczne i multimedialne. W swoich pracach młodzi autorzy odnosili się do historii i czasów współczesnych miasta, zwyczajów i obyczajów, a także przyrody i zabytków, oraz włodawskich akcentów w literaturze, sztuce, legendach i podaniach.

W tegorocznej edycji jurorzy ocenili łącznie 314 propozycji, złożonych przez 265 uczniów z 11 placówek kulturalno-oświatowych powiatu włodawskiego. Najciekawsze można podziwiać na pokonkursowej wystawie pod hasłem „Zakochaj się we Włodawie…w 480. rocznicę nadania praw miejskich”, która jest prezentowana w Galerii „Na Piętrze”.

Nagrody dla laureatów wręczali m.in. burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień i dyrektor biblioteki Jacek Żurawski, a w podsumowaniu artystycznych zmagań wzięli udział także przedstawiciele fundatorów nagród, jurorzy, członkowie rodzin oraz koleżanki i koledzy nagrodzonych i wyróżnionych dzieci.

Pełną listę laureatów tegorocznego festiwalu można znaleźć na stronie: www.mbpwlodawa.pl.

W „Tygodniu Bibliotek” czytelnicy włodawskiej książnicy, a także miłośnicy rysunku i sztuki animacji wzięli też udział w wernisażu wystawy „Manga i anime – nowy język Japonii”.

Na ekspozycję składają się prace Nikodema Weremczuka, Jakuba Pawlika i Damiana Kasprzaka z pierwszej klasy Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie.

Ich pasję odkryła szkolna bibliotekarka Halina Karpiuk, która zaproponowała pokazanie nietypowej twórczości młodych artystów szerszej publiczności. Podczas wernisażu autorzy, ich promotorka i dyrektor MBP we Włodawie Jacek Żurawski przybliżyli uczestnikom spotkania historię mangi i kulturotwórczej roli anime, a bohaterowie spotkania opowiadali o początkach swojej przygody z mangą, która rozpoczęła się od fascynacji serialami anime. Ich twórczość to tak zwany fanart, czyli rysunek wykonany przez fana, przedstawiający postać z filmu. Dyskusję o tej formie twórczości poprowadził nauczyciel „Modrzewiaka”, a prywatnie fan komiksów i seriali rysunkowych Marcin Kalinowski.

Wystawa „Manga i anime – nowy język Japonii” jest prezentowana w Galerii „Na Poddaszu”.

W mijającym tygodniu we włodawskiej książnicy spotkali się także członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki dla Dorosłych i dla Młodzieży. Zgodnie z hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, towarzyszącym tegorocznym obchodom „Tygodnia Bibliotek” uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami na temat ulubionych pozycji wydawniczych.

Gdy starsi czytelnicy wspominali „Anię z Zielonego Wzgórza”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Plastusiowy pamiętnik” czy „Chłopcy z placu broni”, młodzież entuzjastycznie przytaczała ulubione fragmenty tych dzieł. Z kolei oni sami byli bardzo zaskoczeni, kiedy członkowie dorosłego DKK wykazywali się dobrą znajomością losów „Harrego Pottera” czy „Koszmarnego Karolka”.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress