Dziesięć „Nocy z Andersenem”

Dziesiąta „Noc z Andersenem” w Miejskiej Bibliotece we Włodawie przeszła do historii.Podczas tegorocznego spotkania, które rozpoczęło się w piątek 27 marca, a zakończyło w sobotni poranek, było wspominanie 10 minionych lat, podziękowania i łzy wzruszenia, a także głośne czytanie baśni, urodzinowe torty i nocne atrakcje dla młodych czytelników.

W związku z jubileuszem samorządowcy z miasta i powiatu, przedstawiciele Straży Granicznej, policji i straży pożarnej oraz bibliotekarze i wolontariusze, którzy wspierali tę inicjatywę przez 10 lat, wspominali swój udział w akcji, a potem odebrali podziękowania w postaci okolicznościowych dyplomów.

Zgodnie z tradycją odbyło się też głośne czytanie baśni Hansa Christiana Andersena. Prezentowali je burmistrz Wiesław Muszyński i jego poprzednik Jerzy Wrzesień, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Korzeniewski, były starosta Janusz Kloc z żoną Danutą, Włodzimierz Czeżyk z Nadleśnictwa Włodawa i dyrektor Gimnazjum nr 1 Przemysław Tułacz.

Jak na prawdziwy jubileusz przystało nie mogło zabraknąć urodzinowych tortów, które ufundowali Stanisława i Janusz Sławińscy z firmy „Slawex” oraz Henryk Siemiak z cukierni „Ptyś”.

Po uroczystości, którą zakończył występ klauna Waldusia, rozpoczęła się druga, nocna część spotkania. – Uczestniczyło w niej ponad 60 dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat, które przez całą noc brały udział w warsztatach, grach i konkursach. Najbardziej wytrwali położyli się spać dopiero około 5.30 – relacjonuje jedna z inicjatorek „Nocy z Andersenem” Bogusława Górska.

W związku z przypadającym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru członkowie grupy „Nadaktywnych” z włodawskiej książnicy zorganizowali warsztaty i spektakle teatralne oraz teatrzyk marionetkowy. Były też warsztaty plastyczne, zabawy ze światłem, konkurs karaoke i konkurencje sportowe. – Dzięki dobrej pogodzie w środku nocy wyszliśmy na zewnątrz, gdzie za pomocą tabletów ze specjalnym oprogramowaniem oglądaliśmy gwiazdy – dodaje Bogusława Górska.

Uczestnicy spotkania wymusili także na organizatorach nocne podchody w bibliotece, które pierwotnie nie były planowane, od lat cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci.

Całość uzupełniło buszowanie po bibliotecznych regałach w poszukiwaniu książek do czytania z latarkami „do poduchy”.

Organizatorami jubileuszowej „Nocy z Andersenem” są MBP we Włodawie i lokalna koordynatorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Bogusława Górska, a także burmistrz oraz Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress