Europejska biblioteka na pograniczu

Włodawa kolejny raz włączyła się w organizację Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach obchodów placówka i współpracujące z nią organizacje zaprezentowały efekty projektów, które zostały zrealizowane za pieniądze z Unii Europejskiej, w tym najnowszą inicjatywę, przygotowaną razem z Towarzystwem Popularyzacji Piękna Polesia w Kołaczach.To właśnie dzięki wsparciu UE włodawianie mogą korzystać z nowocześnie wyposażonych wnętrz i sprzętu, które placówka pozyskała w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej dla mieszkańców Włodawy”. Przed rokiem projekt ten zajął pierwsze miejsce w VII edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”.

W czwartek 7 maja w miejscowej książnicy odbył się cykl spotkań pod hasłem „Sąsiedzi na styku”, który rozpoczęła sesja popularno-naukowa z udziałem mieszkańców, a także osadzonych w Zakładzie Karnym oraz podopiecznych Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” we Włodawie.

Główne założenia projektu pod nazwą „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza” przedstawiła prezes Towarzystwa Popularyzacji Piękna Polesia Halina Trzcińska. Jednym z jego efektów była poplenerowa wystawa „Cztery Pory Roku”, którą tworzą prace rzeźbiarskie, malarskie i fotograficzne. Część z nich została pokazana podczas czwartkowego spotkania w bibliotece.

Ponadto jego uczestnicy obejrzeli film zatytułowany „Sąsiedzi – Cztery Pory Roku”, a traktujący o tym w jaki sposób powstawały prace i jak wyglądała wymiana doświadczeń między artystami z Polski i Ukrainy, biorącymi udział w warsztatach.

Kolejnym efektem wspólnego projektu są trzy ciekawe publikacje. Pierwsza z nich to „Ginący świat tradycji, zwyczajów i obrzędów Polesia” autorstwa Marka Bema, który postanowił opisać nieco zapomnianą już kulturę ludową regionu. Drugie wydawnictwo to folder „Cudne Polesie”, w którym można zobaczyć fotografie wykonane podczas jesiennego pleneru. Ostatni tytuł to „Cmentarze po obu stronach Bugu”, czyli zbiór artykułów dotyczących cmentarzy pogranicza.

Program obchodów uzupełniła projekcja filmu „Artyści Ludowi Polesia”. Jego bohaterami byli Czesława Michańska i Sylwester Sowa, którzy także przyjęli zaproszenie na czwartkowe spotkanie.

Przez cały tydzień, oprócz tradycyjnej wystawy, czytelnicy MBP mogli oglądać również multimedialną ekspozycję „Polesie w garnku i na talerzu”, pokazującą przepisy na tradycyjne poleskie potrawy.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress