Ikony zza krat pisane

Niezwykła wystawę będzie można oglądać od tego tygodnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane ikony, które wykonali osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych.
Jej oficjalne otwarcie odbędzie się we włodawskiej książnicy w najbliższy piątek 24 października o 12.00 w Galerii „Na Parterze”.

Autorami wszystkich prac są uczestnicy kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Pisanie Ikon”, organizowanego przez dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie i Kapelana Więziennictwa Prawosławnego przy współpracy włodawskiej biblioteki, pod patronatem
Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego oraz dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.

Zadaniem uczestników było przygotowanie prac artystycznych, których tematem była interpretacja ikon świętych, Matki Bożej, Jezusa Chrystusa, Trójcy Świętej lub Świętych Cerkiewnych. W odpowiedzi na wyzwanie osadzeni z zakładów karnych i aresztów śledczych w całej Polsce nadesłali 37 propozycji, które zostały bardzo wysoko ocenione przez jury. Liczba prac była tak duża, a ich poziom tak wyrównany, że członkowie komisji spędzili nad ich oceną kilka godzin. Ostatecznie zadecydowali, że pierwsze miejsce za ikonę św. Jana Chrzciciela otrzyma osadzony z Aresztu Śledczego w Kielcach. Drugie, za ikonę Spas Nierukotwornyj, zdobył osadzony z Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce, a trzecie, skazany z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, który przysłał cztery propozycje. Jurorzy stwierdzili, że wszystkie prace były bardzo interesujące i budziły wiele emocji, dlatego dodatkowo wyróżnili ikony nadesłane m.in. z zakładów karnych w Chełmie i Włodawie oraz z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Ich autorzy otrzymają nagrody i dyplomy.

Pokonkursową wystawę w MBP we Włodawie będzie można oglądać do końca roku.

IKONA_2014

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress