Obrazy „alla prima” w bibliotecznej galerii

Rafał Taras ma na swoim koncie indywidualne i zbiorowe wystawy m.in. w Warszawie, Puławach i Krakowie. Od wtorku 27 stycznia jego prace można podziwiać w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.Otwarta właśnie ekspozycja pod hasłem „Codzienne malowanie” to jego autorski projekt, złożony z małych form malarskich przedstawiających otaczający świat, który na co dzień trudno zauważyć.

Uczestników wtorkowego wernisażu w Galerii „Na Parterze” powitał dyrektor włodawskiej książnicy Jacek Żurawski, a słowo wstępne wygłosiła kierownik Działu Regionalnego MBP Edyta Pietrzak. Wprowadzając zebranych w tematykę wystawy podkreśliła, że sztuka zawiera w sobie wszystko – prozę codzienności i poezję wyobraźni, natomiast rolą malarza jest umiejętność połączenia zwyczajności dni powszednich z unikalnością marzeń. – Otacza nas sztuka, ale nie zawsze potrafimy ją dostrzec. To artysta ma zdolność wychwytywania tych ulotnych cząstek, często nie zauważanych, przez zabieganych w obowiązkach codziennej rzeczywistości, ludzi. To on potrafi ruchem pędzla uwięzić świat w misternych płóciennych splotach. Oddać nastrój chwili zatrzymując ją w sztywnych ramach obrazu. Z fotograficzną wręcz dokładnością przelać na lniany podkład poezję wymykającą się z prozy codzienności – mówiła Edyta Pietrzak.

Bohater spotkania opowiedział o swojej twórczości, inspiracjach i preferowanej tematyce prac, a także wyjaśnił na czym polega technika alla prima, w której zostały wykonane prezentowane na wystawie obrazy.

W imieniu inicjatorów wydarzenia ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie głos zabrał artysta malarz Mariusz Komorowski.

Wystawę „Codzienne malowanie” można oglądać w Galerii „Na Poddaszu” do końca lutego w godzinach otwarcia biblioteki.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress