Obrazy T. Majewskiej w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zachęca do oglądania obrazów Tatiany Majewskiej. Wernisaż ekspozycji zatytułowanej „Magiczny Realizm”, odbył się w piątek 13 marca w Galerii „Na Parterze”.Spotkanie rozpoczął dyrektor biblioteki Jacek Żurawski, po którym z minirecitalem muzycznym wystąpiła Patrycja Maik z piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 3, a słowo wstępne wygłosiła kierownik Działu Regionalnego MBP we Włodawie Edyta Pietrzak.

We włodawskiej książnicy jest prezentowanych 11 prac wykonanych za pomocą farb olejnych i 38 akwareli. W gablotach są również zdjęcia innych prac autorki oraz fotografie ilustrujące jej wkład w konserwację zabytkowych obiektów.

Tatiana Majewska pracowała m.in. przy konserwacji zabytków w Archikatedrze Lubelskiej, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, Bazylice Świętych Piotra i Pawła w Krakowie, Bazylice Katedralnej w Sandomierzu, klasztorze Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, a także świątyniach w Lubiążu, Łowiczu czy Lubomierzu.

Prace Tatiany Majewskiej to nie tylko uczta dla oka, ale także natchnienie dla poetów. Podczas wernisażu Ewa Krukowska zaprezentowała dwa wiersze Joanny Rzodkiewicz. „Taniec gejszy” był inspirowany obrazem „Japan”, a utwór „W światłocieniach” powstał na podstawie pracy zatytułowanej „Letarg”.

Zdradzając tajniki swojej twórczości Tatiana Majewska przyznała, że w swoich pracach często wykorzystuje szeroko pojęty romantyzm w literaturze i sztuce oraz w jej historii, w której świat realny miesza się ze światem fantazji.

Piątkowy wernisaż jest jednym z cyklu wydarzeń artystycznych organizowanych z okazji 20-lecia pracy twórczej Tatiany Majewskiej. Oprócz Włodawy obejmuje on także Lublin, Kraków i Warszawę.

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 10 kwietnia.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress