Pobiegli w rocznicę buntu więźniów

Na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze w poniedziałek 14 października odbywają się obchody 70 rocznicy buntu więźniów. W przeddzień tych uroczystości, już po raz czternasty, zorganizowano bieg, upamiętniający ofiary obozu.W zawodach pod hasłem „Ocalić od zapomnienia, uczyć dla przyszłości”, wzięła udział rekordowa liczba 449 zawodników. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści, rywalizowali na Rynku wokół Czworoboku we Włodawie, natomiast indywidualnie zawodnicy, w tym osoby niepełnosprawne na wózkach, ścigali się w biegu głównym.

Uczestnicy biegu głównego rywalizowali na trasie, liczącej 14,5 kilometra, z Sobiboru przez Kolonię Żłóbek, Tarasiuki i Orchówek do Włodawy. W tym roku na starcie stanęło aż 121 zawodniczek i zawodników, co jest prawdopodobnie najlepszym wynikiem w historii dotychczasowych biegów.

Zawody open kobiet wygrała Magdalena Trzaskalska z Terespola, druga był Natalia Korszeń z Wisznic, a trzecia Ewa Fabian z Białej Podlaskiej. Wśród mężczyzn zwyciężył Kamil Młynarz z Kraśnika, przed Adamem Wakulukiem z Siemiatycz i Stanisławem Marcem z Nałęczowa. Triumfatorką biegu kobiet niepełnosprawnych na wózkach została Maria Cichoń z Różanki, a w kategorii mężczyzn pierwszy był Jan Pyclik z Radomska, drugi Piotr Pieńkosz z Dęblina, a trzeci Przemysław Urbań, również z Dęblina.

Na starcie biegów „szkolnych” stanęło 328 uczniów. W najmłodszej kategorii wiekowej, dziewczynek w wieku przedszkolnym, zwyciężyła Monika Kaliszuk z „zerówki” Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, druga była Barbara Szymańska z Przedszkola Integracyjnego również we Włodawie, a trzecie Dominika Prokurat z klasy 0 Szkoły Podstawowej w Orchówku. Wśród chłopców zawody wygrał Wiktor Chaciówka ze Szkoły Podstawowej w Hannie, przed Damianem Nahulukiem z Sp Orchówek i Kacprem Lewandowskim z Przedszkola nr 1 we Włodawie.

W grupie uczennic z klas I – II pierwsze miejsce zajęła Laura Dudzińska z SP Orchówek, drugie Aleksandra Torończak ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, a trzecie Julia Milković ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. Spośród chłopców pierwszy linię mety minął Krystian Siergiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie, który wyprzedził Huberta Nowosada ze Szkoły Podstawowej w Woli Uhruskiej i Jakuba Dudzińskiego z SP Orchówek. W kategorii dziewcząt z klas III – IV na pierwszym stopniu podium stanęła Paulina Kowal ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu, druga była Julia Antoniuk z SP 2 Włodawa, zaś trzecia jej szkolna koleżanka Martyna Oleniak. W klasyfikacji chłopców zwyciężył Dawid Orłowski ze Szkoły Podstawowej w Cycowie, przed swoim szkolnym kolegą Dawidem Józefczukiem i Pawłem Kubikiem z SP 2 Włodawa. Bieg dziewcząt z najstarszych klas szkół podstawowych wygrała Sara Czelej z SP Orchówek, która wyprzedziła Olę Łuszczewską z SP 3 Włodawa i, reprezentującą tę samą placówkę, Klaudię Rybczyńską. Wśród chłopców zwycięzcą został Mikołaj Kotyra z SP Orchówek, drugie miejsce zajął Gabriel Matwiejuk z SP 3 Włodawa, natomiast trzeci był Adam Rusek z SP Cyców.

Najlepsza spośród gimnazjalistek okazała się Karolina Kozak z Publicznego Gimnazjum w Cycowie, która wyprzedziła Patrycję Buczyło z Publicznego Gimnazjum w Terespolu i Klaudię Mazuryk z Publicznego Gimnazjum w Wisznicach. Zawody gimnazjalistów wygrał Bartek Sosidko z PG Terespol, przed Adamem Gajem z Publiczneg Gimnazjum nr 1 we Włodawie i Dawidem Połynkinem z Publicznego Gimnazjum nr 2, również we Włodawie.

W najstarszej kategorii wiekowej z udziałem uczniów ze szkół średnich zwyciężczynią została Ewa Nejman z Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu, druga była Izabela Nahuluk z II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie, a trzecia Dominika Korzenowska z I Technikum w Lublinie. Wśród ich rówieśników pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Kosyk , drugie Paweł Kumkiewicz, natomiast trzeci był Jakub Baj. Wszyscy reprezentowali II LO we Włodawie.

Nagrody dla zwycięzców ufundował patron honorowy tegorocznych zawodów, wojewoda Jolanta Szołno-Koguc. Medialnie 14 Bieg Sobiborski wsparli Informacyjna Agencja Samorządowa, TV Włodawa i Twoje Radio Włodawa.