Tematyczne ferie w MBP

Szukając sposobów na ciekawe spędzenie tegorocznych ferii Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zorganizowała zajęcia tematyczne. Każdego dnia uczniowie brali udział w obchodach dnia bezpiecznego internetu, a także dnia detektywa, poety, tancerza i muzyka.Pierwszego dnia Renata Torbicz przybliżyła dzieciom zasady właściwego korzystania z sieci, które potem uczestnicy zajęć wykorzystywali podczas rozwiązywania łamigłówek. Po rozszyfrowaniu sieciorebusa i pokonaniu zawiłego internetowego labiryntu uczniowie mogli rozruszać nieco kości podczas harców z Ewą Szewczyk i Ewą Krukowską oraz w konkursie na stworzenie najwierniejszego kostiumu mumii wykonanego z papieru toaletowego.

W Dniu Detektywa dzieci rozwiązywały jedną z zagadek Detektywa Pozytywki, a potem spotkali się z przedstawicielami Komedy Powiatowej Policji we Włodawie. O pracy detektywa policyjnego i wydziału kryminalnego opowiedzieli Anna Wolińska i Michał Pyrzyna. Największą ciekawość wzbudzały w uczestnikach zajęć kajdanki i kamizelka kuloodporna oraz… dmuchanie w alkomat. Kolejnym gościem był Komendant Straży Miejskiej we Włodawie Sławomir Borkowski, który przekonywał, że każdy może być strażnikiem porządku w swoim mieście. Nowe informacje dzieci wykorzystały rozwiązując tajemnicę zaginionej książki. Podążając tropem odcisków butów uczestnicy ferii musieli odnaleźć i przesłuchać bibliotekarzy, a także wykonać inne czynności śledcze. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, a w finale dzięki Magdalenie Rucie, dzieci nauczyły się nowej bibliotecznej piosenki.

Z okazji Dnia Poety włodawską książnicę odwiedzili członkowie Grupy Poetyckiej „Nadbużańska Fraza”. Wspólnie z Czesławą Michańską, Władysławą Wójcik, Haliną Piekarską, Krystyną Kaszczuk, Teresą Ciodyk, Kazimierą Pawluk i Eugeniuszem Danilukiem uczestnicy zajęć czytali wiersze, łamali języki na ćwiczeniach dykcyjnych, a także rozwiązywali rebusy i krzyżówkę literacką oraz ujawniali własne zdolności twórcze. W drugiej części spotkania dzieci spotkały się z Przemysławem Budzyńskim z Zakładu Zagospodarowania Odpadów we Włodawie, który opowiedział o sortowaniu odpadów i o elektrośmieciach.

Kolejny dzień ferii w bibliotece to Dzień Tancerza. Jego pierwszą cześć wypełniły warsztaty choreograficzne, które poprowadziła Bogusława Górska. Roztańczona młodzież wzięła także udział w Balu Ekologicznym, gdzie biletem wstępu były zużyte baterie i stroje wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Tytuły Królowej i Króla Balu przyznane za najbardziej pomysłowe przebranie zdobyli Karolina Szewczyk i Jakub Brzozowski.

Tegoroczne ferie zakończył Dzień Muzyka, czyli m.in. konkurs karaoke i spotkanie z Adrianem Adimem Owsianikiem. Dzieci mogły spróbować gry na gitarze elektrycznej, a na koniec nagrały piosenkę, która będzie dostępna na kanale „You Tube”.

W finale uczestnicy zajęć podsumowali wspólnie spędzony czas, odebrali nagrody i umówili się na spotkanie podczas kolejnych „Ferii w Bibliotece” za rok. Trofea dla uczestników spotkań i materiały plastyczne do zajęć zostały zakupione ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress