Wystawa ikon przez osadzonych wykonanych

Takie ekspozycje nie zdarzają się zbyt często. W Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie można oglądać wystawę ikon, wykonanych przez osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Wszystkie eksponaty są dziełem uczestników drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Pisanie Ikon”, organizowanego przez dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie i Kapelana Więziennictwa Prawosławnego przy współpracy włodawskiej biblioteki, pod patronatem

Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego oraz dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.

Zadaniem uczestników było przygotowanie prac, których tematem była interpretacja ikon świętych, Matki Bożej, Jezusa Chrystusa, Trójcy Świętej lub Świętych Cerkiewnych. Efekty są prezentowane na wystawie otwartej w obecności m.in.: dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie podpułkownika Zbigniewa Wysokińskiego, Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla, dyrektora MBP Jacka Żurawskiego, burmistrza Włodawy Jerzego Września i starosty włodawskiego Wiesława Holaczuka.

Podczas spotkania o ikonach, celach konkursu i resocjalizacji mówili również major Ryszard Deczkowski z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie i Jolanta Madej, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, która była członkiem komisji oceniającej prace.

Po obejrzeniu 37 propozycji, zgłoszonych przez osadzonych jurorzy stwierdzili, że ich poziom był bardzo wysoki i wyrównany, a wydanie werdyktu nie było łatwe. Ostatecznie pierwsze miejsce za ikonę św. Jana Chrzciciela przyznano osadzonemu z Aresztu Śledczego w Kielcach, drugie, za ikonę Spas Nierukotwornyj, zajął osadzony z Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce, a trzecie, skazany z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, który przysłał cztery propozycje. Oprócz tego jury przyznało wyróżnienia za ikony nadesłane m.in. z zakładów karnych w Chełmie i Włodawie oraz z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyła prezentacja filmu o historii konkursu i koncert Kameralnego Chóru Młodzieżowego „Sacrum” pod dyrekcją Angeliki Iwaniuk, działającego pod przy Cerkwi Katedralnej w Lublinie.

Wystawę ikon można oglądać do końca roku w Galerii „Na Parterze”.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress