XXIV Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem tuż tuż….

Wielkimi krokami zbliża XXIV edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Pierwsze festiwalowe występy już w najbliższą środę 13 lipca o godzinie 17.00. W tym roku przed włodawską publicznością zaprezentują się grupy folklorystyczne z Boliwii, Bułgarii, Indonezji, Macedonii, USA, Czech, Kanady i Japonii. Polskę będą reprezentowały Zespół Tańca Ludowego „Polesie”, oraz Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy”. Zaplanowano również dwa koncerty folkowe. W czwartek wystąpi ukraiński zespół „Nastasivski Muzyki” a na zakończenie festiwalu zespół „NeoKlez” z Lublina. Tegoroczna edycja włodawskiego święta folkloru będzie szczególna, ponieważ festiwal wraca na amfiteatr.

– W ubiegłym roku, po dwóch latach przerwy udało nam się ponownie zorganizować Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. W trakcie festiwalu wiele osób pytało, dlaczego sztandarowa impreza Włodawy nie odbywa się na popularnej „muszli”. Obiecałem wtedy, że dołożę wszelkich starań, aby festiwal wrócił na amfiteatr. Dziś z przyjemnością mogę zaprosić miłośników światowego folkloru na kulturalna ucztę w miejscu gdzie wszystko się zaczęło. – wyjaśnia Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem organizowane jest we Włodawie od 1991 roku. W okresie trwania festiwalu miasto przyjmuje do 10 grup folklorystycznych a podczas dotychczasowych 23 edycji Włodawę odwiedziło ponad 200 zespołów folklorystycznych z całego świata. Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z różnych zakontków świata. Ukazanie kondycji polskiego folkloru na tle innych krajów , pokazanie bogactwa kostiumu polskiego, muzyki, tańca, pieśni i obrzędu. Edukacja i wychowanie społeczeństwa do integracji europejskiej, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic”. Budowanie świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, tworzenie postaw obywatelskich, inicjowanie długofalowej współpracy w dziedzinie kultury. Rekonstrukcja i kultywowanie tradycji ludowych oraz wytyczanie nowych kierunków w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress