Goście Festiwalu Trzech Kultur

Anna Maria Jopek i Mieczysław Szcześniak, a także Maja Komorowska, Joanna Sieńczyłło i Bartosz Opania będą gośćmi tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.
Anna Maria Jopek wystąpi razem z zespołem „Krone”. W wykonaniu Mai Komorowskiej będzie można obejrzeć monodram poetycki, Justyna Sieńczyłło zagra główną rolę w spektaklu „Mój dzikus”, a Bartosz Opania poprowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży.

Impreza, uznawana za najstarszy festiwal wielokulturowy w Polsce, nawiązuje do przedwojennej historii Włodawy, gdy w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Rusini oraz Żydzi, stanowiący do II wojny światowej ponad 60 procent mieszkańców miasta.

Festiwal to trzy dni imprez poświęconych trzem tradycjom. Piątek jest dniem tradycji żydowskiej, sobota – prawosławnej, a niedziela – katolickiej. Dyrektor artystyczny imprezy Marek Bem z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, który jest głównym organizatorem festiwalu, przypomina, że wspomniane kultury nigdy nie są prezentowane oddzielnie, a zawsze się przenikają. – Zdarzało się na przykład, że dominikanin uczył w synagodze prawosławną młodzież na czym polega idea światła w trzech kulturach. Albo, że dzieci żydowskie i katolickie pisały w cerkwi prawosławny krzyż – mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Marek Bem.

Dyrektor festiwalu podkreśla, że cechą charakterystyczną włodawskiej imprezy jest m.in. to, że poszczególne wydarzenia artystyczne odbywają się, nie na klasycznej estradzie, ale w wielu różnych punktach miasta. Areną najważniejszych przedsięwzięć są zabytkowe świątynie Włodawy: zespół synagogalny, cerkiew prawosławnej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz kościół św. Ludwika i klasztor oo. Paulinów.

– Wielokulturowość miasta można pokazywać nie tylko poprzez wystawy martwych obiektów. My chcemy je ożywiać poprzez teatr czy muzykę, bo uważamy, że koncert muzyki klezmerskiej może być równie ciekawą ekspozycją, co tradycyjna wystawa muzealna – dodaje dyrektor Bem.

Szacuje się, że w odbywających się co roku koncertach, warsztatach, wystawach i innych wydarzeniach bierze udział nawet około 30 tysięcy ludzi, czyli prawie dwa razy więcej niż liczba stałych mieszkańców Włodawy.

Organizowany po raz trzynasty Festiwal Trzech Kultur rozpocznie się 5 i potrwa do 7 października.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress