„Narodowe czytanie” odkrywa talenty

Około 50 samorządowców, twórców, pedagogów, funkcjonariuszy służb mundurowych, bibliotekarzy i mieszkańców wzięło udział w tegorocznej akcji „Narodowe czytanie”, która w sobotę 7 września odbyła się we Włodawie.– Wszystkich osób, które przewinęły się przez skwer, gdzie były czytane utwory Aleksandra Fredry nie sposób policzyć, a wielu czytających, znanych dotąd przeważnie z działalności publicznej, ujawniło drzemiące w nich talenty recytatorskie – podkreślają włodawscy bibliotekarze.

„Narodowe czytanie” rozpoczął w bibliotece burmistrz Jerzy Wrzesień, który wierszem „Małpa w kąpieli” zainaugurował cykl gier, zabaw, pogadanek edukacyjnych i konkursów literackich. Kolejne utwory prezentowali przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Korzeniewski („Bajka o osiołku”), Anna Gaj („Dwa koguty”) i Leszek Wiatrowski („Cygan i baba”) z Urzędu Miejskiego oraz Janina Węgier („Paweł i Gaweł”) z Miejskiej Biblioteki Publicznej, a całość prowadziła animatorka kultury Bogusława Górska. Oprócz słuchania bajek dzieci chętnie korzystały z propozycji malowania twarzy, które wykonywały bibliotekarka Ewa Szewczyk i wolontariuszka Agnieszka Staniak. Tę część akcji zakończyło… kąpanie małp na placu przed włodawską książnica, połączone z puszczaniem Gawłowych i Pawłowych baniek mydlanych.

W południe odbył się casting do „Ślubów panieńskich”, które były czytane na skwerze w okolicach skrzyżowania ulic Pocztowej i Żeromskiego. Główne role w tym przedstawieniu odgrywali: burmistrz Wrzesień jako Radost, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Korzeniewski, który zagrał Albina, zastępca komendanta powiatowego policji Roman Juszczyński – Gustaw, a także dyrektor Włodawskiego Domu Kultury Bogusław Smolik – Jan oraz dyrektor i nauczycielki I Liceum Ogólnokształcącego, które wystąpiły w strojach z epoki. Wśród czytających byli również: członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej i Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, a także działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Klubu Emeryt oraz przedstawiciele zakładu karnego, straży granicznej i mieszkańcy miasta, którzy spontanicznie przyłączali się do głośnego czytania dzieł Aleksandra Fredry.

Wieczorem uczestnicy „Narodowego Czytania” spotkali się we włodawskiej książnicy, gdzie przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez Piekarnię „Slawex”, czytali hrabiowskie fraszki i aforyzmy.

Podsumowując akcję, zainicjowaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, miłośnicy twórczości Aleksandra Fredry z Włodawy i okolic stwierdzili, że była to znakomita okazja do promocji czytelnictwa, a także uczczenia 220 rocznicy urodzin wybitnego komediopisarza i poety.

Współorganizatorami miejskiej akcji narodowego czytania byli Włodawski Dom Kultury, Bogusława Górska, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress