Organizacje pozarządowe mają wsparcie

We Włodawie powstało centrum wspierania organizacji pozarządowych. Będzie to organ doradczy dla władz miasta, który ma już swoją siedzibę i zaprasza do współpracy przedstawicieli wszystkich stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego.

– To odpowiedź na postulaty tego środowiska, które pojawiły się podczas konsultacji w sprawie programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. Mamy ich około 100. Mogą współpracować nie tylko z samorządem, ale także ze sobą i, na przykład tworzyć wspólne projekty, i na ich realizację razem pozyskiwać pieniądze – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

W imieniu samorządu Włodawskie Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, bo taka jest jego pełna nazwa, będzie prowadzić Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, które wygrało konkurs na realizację tego zadania, ogłoszony przez miasto.

Organizacja ma już doświadczenie w tych sprawach, ponieważ od 2011 roku przez trzy lata prowadziła podobne centrum w ramach projektu, realizowanego wspólnie z Polską Fundacją Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” i 27 organizacjami pozarządowymi z powiatu włodawskiego. – Obecne centrum, choć w nieco okrojonym zakresie, ma podobne cele. Teraz jednak mamy wsparcie samorządu miasta co w tej formie jest ewenementem w skali powiatu – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wiceprezes centrum wolontariatu Krystyna Kończal.

Jej stowarzyszenie oferuje trzy razy w tygodniu doradztwo z zakresu zakładania i prowadzenia organizacji pozarządowych, nie rzadziej niż raz w miesiącu doradztwo księgowe i prawne oraz trzy spotkania konsultacyjne raz na kwartał. Ponadto centrum zaprasza organizacje pozarządowe do korzystania z jego profilu na jednym z portali społecznościowych oraz z biura, które dzięki pomocy zakładu karnego, lokalnych przedsiębiorców, członków i wolontariuszy stowarzyszenia, powstało w Publicznym Gimnazjum nr 1 we Włodawie. – Udostępnimy nasz sprzęt, w tym komputery z dostępem do internetu, i miejsce. Nie ma co ukrywać, że większość aktywnych członków różnych stowarzyszeń to szaleńcy, którzy poświęcają swój czas dla społeczności lokalnej, ale biuro mają zarejestrowane w domu. Chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom – dodaje Krystyna Kończal.

Jej zdaniem zaletą WCIiWOP jest również możliwość łączenia wysiłków kilku organizacji w tworzeniu wspólnych projektów i wspólnym pozyskiwaniu środków na ich realizację. – Do założenia stowarzyszenia potrzeba 15 członków, ale w większości z nich faktycznie aktywnych jest po kilka osób. Tworzenie partnerstw daje im większe możliwości, ponieważ małe organizacje mają bardzo ograniczone pole manewru – twierdzi Krystyna Kończal.

Przedstawiciele ngo, którzy chcieliby skorzystać z propozycji centrum mogą się kontaktować telefonicznie pod numerem: 723 055 723, osobiście w PG 1 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisząc na adres: wolontariat@wlodawa.eu.

Zgodnie z sugestiami zainteresowanych WCIiWOP jest czynne przed i po południu, we wtorki od 9.00 do 11.00 oraz w środy i czwartki między 15.00 a 17.00. Autorzy pomysłu deklarują jednak, że jeśli zajdzie taka potrzeba terminy te będą dostosowywane do potrzeb przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress