Pierwsze szkolenie HFPC za nami

W środę 10 lutego, w sali narad Urzędu Miejskiego we Włodawie odbyło się pierwsze szkolenie mieszkańców woj. lubelskiego w ramach realizacji projektu „Prawa cudzoziemców – prawa człowieka”. Grantobiorcą jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka w partnerstwie z Nadbużańskim Stowarzyszeniem Edukacyjnym z Włodawy oraz Polskim Instytutem Mediacji i Integracji Społecznej z Częstochowy. Projekt realizowany jest w ramach dotacji otrzymanej z programu Obywatele dla Demokracji Fundacji im. Stefana Batorego, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pierwszych beneficjentów projektu, oprócz organizatorów, przywitał także Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Byli to pracownicy placówek oświatowych i administracji samorządowej. Mieli okazję zapoznać się z zasadami komunikacji międzykulturowej oraz związkami między komunikacją i kulturą. Pełny zakres szkolenia obejmował zagadnienia związane z  barierami komunikacyjnymi w kontakcie z uchodźcami, przeciwdziałanie i reagowanie na mowę nienawiści, informacje o krajach pochodzenia uchodźców, psychologiczny i socjologiczny aspekt migracji, budowanie otwartości i postawy opartej na poszanowaniu inności, prawa dzieci cudzoziemskich do edukacji, a także prawa i obowiązki cudzoziemców w kontakcie z funkcjonariuszami publicznymi.

W województwie lubelskim projekt zakłada siedem szkoleń w ramach trzech ścieżek tematycznych do wyboru: „Prawa uchodźców – prawa człowieka”,  „Włącz różnorodność”,  „Obalamy mity”. Szkolenie na wybrany temat trwa osiem godzin, w dogodnym dla uczestników terminie, w okresie od lutego do kwietnia i jest bezpłatne. Może w nich uczestniczyć, oprócz pracowników oświaty i administracji samorządowej, także służba zdrowia, służby mundurowe oraz inne osoby zainteresowane tematem.  Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o udziale w zajęciach.

W związku z obecną sytuacją międzynarodową, dotyczącą uchodźców, zachęcamy mieszkańców naszego województwa do udziału w projekcie HFPC. To nie od nas zależy, czy uchodźcy pojawią się u nas. Jednak cokolwiek się wydarzy uważamy, że wiedza na ten temat pozwoli nam wypracować własne opinie w tym obszarze i przygotuje nas do podjęcia nowych wyzwań – mówią organizatorzy.

 

 

logo

 

 

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress