Początek szczepień przeciwko HPV

Pierwsza tura tegorocznych, bezpłatnych szczepień młodych mieszkanek Włodawy przeciwko wirusowi HPV rozpocznie się na początku października. We wtorek 18 września miasto podpisało umowę z NZOZ Przychodnią Medycyny Rodzinnej „Zdrowa Rodzina”, która na zlecenie samorządu wykona szczepienia.

W całym roku szkolnym 2012/2013 będą mogły z nich skorzystać 63 mieszkanki Włodawy urodzone w 2000 roku, które w najbliższych dniach powinny otrzymać informacje w tej sprawie. W ten sposób władze miasta rozpoczynają realizację drugiego etapu „Programu zdrowotnego przeciwdziałania rakowi szyjki macicy, rakowi sromu, rakowi pochwy oraz brodawkom płciowym wywołanym przez wirusy HPV”.

W pierwszej turze na przełomie 2011 i 2012 roku zaszczepiło się 90 dziewcząt, urodzonych w latach 1998 – 1999, spośród 120 zameldowanych w mieście. W ramach programu, oprócz szczepień, we włodawskich szkołach będzie się odbywać akcja edukacyjno-informacyjna na temat potrzeby wykonywania regularnych badań cytologicznych. Potem dziewczęta przejdą badania i zostaną zakwalifikowane do szczepień. By działanie szczepionki było skuteczne młode mieszkanki Włodawy muszą przyjąć trzy serie. Pierwsze dawki zostaną im podane w październiku, zaś ostatnie do końca maja przyszłego roku.

W ciągu czterech lat realizacji programu, bezpłatnymi szczepieniami ma być objętych prawie 300 dziewcząt w wieku 12 i 13 lat. Miasto wyda na ten cel ponad 195 tysięcy złotych.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress