Pokazali jak dbać o drzewa

Przez dwa dni, 7 i 8 lutego mieszkańcy Włodawy mogli uczestniczyć w szkoleniu poświęconym prawidłowej pielęgnacji drzew połączonym z pokazem arborystycznym. Organizatorem przedsięwzięcia była Inicjatywa Lokalna Między Drzewami, Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Szczepańska

Dzięki staraniom Pani Edyty Gałan i Pani Renaty Szymańczuk do Włodawy przyjechali przedstawiciele Federacji Arborystów Polskich: Pan Jarema Andrzej Rabiński z Warszawy, a z Krakowa trzej arboryści: Maciej Byrczek, Artur Szczudło i Tomasz Król. Zaproszeni goście spotkali się 7 lutego, w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej, z mieszkańcami miasta, następnego dnia w sali UM przeprowadzili szkolenie ukazujące prawidłowe sposoby pielęgnacji i przycinki drzew. Wskazali również na niewłaściwie wykonywane prace na poszczególnych włodawskich drzewach, które prowadzą do dewastacji pięknego drzewostanu. Następnie Panowie Maciej Byrczek, Artur Szczudło i Tomasz Król zaprezentowali swoją wiedzę i praktyczne umiejętności wykonując i demonstrując licznie zebranym na ul. Sienkiewicza prawidłowo wykonywaną pielęgnację pięknego, starego klonu. Ich ekwilibrystyka wśród konarów, gdzie asekurację stanowiły tylko liny, wzbudziła podziw szczególnie wśród przybyłych na pokaz uczniów SP nr 3 i dzieci z PM nr 2.

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się szkolenie poprowadzone przez Pana Jaremę Andrzeja Rabińskiego, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Federacji Arborystów Polskich, rzeczoznawcę NOT, wieloletniego biegłego sądowego, Wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” niezależnego doradcę, inspektora nadzoru ds. zorganizowanej zieleni zabytkowej, drzew, dachów zielonych, murawy Stadionu Narodowego. Ten wybitny, stale zajęty, znany i uznany nie tylko w Polsce, ale całej Europie arborysta, również przyjechał do nas non profit. Jak stwierdził ujęły go dwie rzeczy tj. podjęcie działań w sprawie ochrony drzew przez nigdzie nie zrzeszone, a podejmujące walkę o wspólne dobro kobiety, jak również ogrom zniszczeń dokonanych na „naszych” drzewach. Burmistrzowi Włodawy Wiesławowi Muszyńskiemu również zależy na tym by Włodawa, miasto, którego jest gospodarzem, było co raz piękniejsze, wolne od smogu, zielone i przyjazne mieszkańcom i turystom. Mamy nadzieję, że te tak pracowite dwa dni przyczynią się do innego spojrzenia na drzewa, zadania sobie pytania po co ciąć? Dlaczego ciąć? I Jak ciąć? by nie niszczyć a upiększyć i wykonać to zgodnie z obowiązującym prawem. Organizatorzy dziękują również włodawskiej Straży Miejskiej za pomoc w zabezpieczeniu pokazu.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress