Poleskie Lato z Folklorem zakończone

22 Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem we Włodawie przeszło do historii. Przez pięć festiwalowych dni mieszkańcy Miasta Trzech Kultur oraz turyści, wypoczywający na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim mieli okazję podziwiania kilkunastu grup taneczno-wokalno-instrumentalnych z różnych części świata. – Słoneczna pogoda, wypełniony codziennie amfiteatr i świetne prezentacje artystów to widok, który jest dla nas najlepszą nagrodą – podsumowuje w imieniu organizatorów dyrektor Włodawskiego Domu Kultury Bogdan Smolik.

Tegoroczną imprezę rozpoczęli artyści z zespołów „Tehilim” i „Maleo Reggae Rockers”, którzy wystąpili w koncercie, poświęconym Ojcom Paulinom, zorganizowanym z okazji 20 rocznicy powrotu do klasztoru i Parafii Św. Ludwika we Włodawie.

W drugim dniu festiwalu publiczność miała okazję poznać bliżej folklor rosyjski. Artyści z ośmiu zespołów: „Lel”, „Rosinka”, „Zabawa”, „Nieznost”, „Wiereja”, „Radunica”, „Ossa” i „Milea-Lada”, zabrali widzów w nietypową podróż taneczną i muzyczną po różnych zakątkach swojego wielkiego kraju.

W kolejnym dniu w stolicy międzynarodowego folkloru wystąpiły grupy z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Polski. Nasz kraj na „Spotkaniu kontynentów” reprezentowali artyści z zespołów tańca ludowego „Polesie” i „Włodawiacy”. Rosyjska grupa wokalno-choreograficzna „Junost” zaprezentowała folklor Syberii, a tancerzom towarzyszyła kapela z charakterystyczną bałałajką. Artyści z zespołu „Clog America” ze Stanów Zjednoczonych pokazali oryginalną formę tańca, która jest mieszanką wpływów europejskich osadników z Anglii i Holandii, rodowitych Indian i afrykańskich niewolników. Tancerzom towarzyszyła kapela grająca na banjo, mandolinie i różnych instrumentach perkusyjnych. Gospodarz festiwalu, czyli Zespół Tańca Ludowego „Polesie” z Włodawskiego Domu Kultury oraz ZTL „Włodawiacy” z Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowali tańce lubelskie, kaszubskie oraz suite tańców z Rzeszowa, a także tańce podlaskie, łowickie, tańce górali z Piski i krakowiaka.

W piątek 13 lipca o tym, że „Folklor łączy” przekonywali wykonawcy z Turcji i Ukrainy oraz Zespół Tańca Ludowego „Łukowiacy”. W wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Czeremosz” z Ukrainy włodawska publiczność mogła posłuchać muzyki i obejrzeć tańce ludowe Huculi, Bukowiny i regionu transkarpackiego. Były to m.in.: gutsulka, bojkowskie kołomyjki, bukowińskie parubotski oraz czardasz. Zespół „Armelit” z Turcji zaprezentował folklor z regionów: Horon, Halay, Zeybek, Karsilama, Mistek. Widzowie m.in. mogli zobaczyć jak wygląda tradycyjne tureckie wesele w tańcu, w tym noc henny, którą musi odbyć panna młoda przed zaślubinami. O polskie akcenty w tym koncercie zadbali „Łukowiacy” z repertuarem regionalnych tańców rzeszowskich, opoczyńskich i podlaskich.

Tegoroczne „Lato z folklorem” zakończył koncert „Europa jest piękna”, podczas którego publiczność oklaskiwała grupy z Białorusi i Hiszpanii oraz Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W Zespole Tańca Ludowego „Chabarok” z Białorusi występuje około 250 tancerzy w wieku od 5 do 22 lat, którym towarzyszy kapela grająca m.in. na tradycyjnych bałałajkach i cymbałach. Hiszpańska grupa „Aires D’Andratx” z Majorki używa tradycyjnych kastanietów, a najbardziej popularne w tym regionie tańce charakteryzują się m.in. tym, że stroną dominująca jest kobieta. Tancerzom towarzyszyła grupa instrumentalna, wykorzystująca m.in. „xeremies”, czyli dudy, rodzaj fletu o nazwie „fobiol”, a także bandurię i gitary. Festiwal zakończył ZTL UMCS, który przypomniał narodowe pieśni patriotyczne, a także poloneza, mazura i krakowiaka oraz inne polskie tańce narodowe.

Organizatorami dorocznego święta folkloru byli: Poleskie Stowarzyszenie Folklorystyczne, Włodawski Dom Kultury i Urząd Miejski we Włodawie.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress