Prezentacje grup XXII Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem

BIAŁORUŚ

Zespół tańca ludowego „Chabarok” został założony w 1986 roku w Mińsku, w Pałacu Dzieci i Młodzieży. Zrzesza on około 250 tancerzy w wieku od 5 do 22 lat.„Chabarok”posiada bogaty repertuar taneczny z wiodącą „Polką Białoruską”. Tancerzom towarzyszy kapela grająca na tradycyjnych instrumentach ( bałałajka, cymbały). Zespół brał udział w wielu festiwalach folklorystycznych w Czechach, Polsce, Finlandii, Bułgarii, Niemczech, Anglii, Macedonii, Ukrainie, Rosji i we Włoszech.

Dyrektor Artystyczny – Dziahel Natallia

HISZPANIA – MAJORKA

„AIRES D’ANDRATX” powstała w miasteczku Andratx na Majorce w 1986r. z grupy entuzjastów i znawców miejscowego folkloru. Tancerze prezentują tańce z użyciem tradycyjnych hiszpańskich kastanietów. Najbardziej typowym tańcem na Majorce jest „boleros”. Tradycyjne tańce oparte są na zasadzie matriarchatu. To kobieta prowadzi w tańcu i improwizuje. Obecnie grupa liczy 40 osób- tancerzy i muzyków. Grupa instrumentalna powstała, aby ocalić od zapomnienia melodie i tematy muzyczne zapamiętane przez najstarszych mieszkańców Majorki. Muzycy grają m.in. na xeremies (dudy), fobiolu (rodzaj fletu), bandurii i gitarze. „Aires d’Andratx” brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą.

Dyrektor artystyczny – Macia Tomas Francisco

Zespół Tańca Ludowego „Polesie”

Zespół Tańca Ludowego „Polesie” powstał i działa przy Włodawskim Domu Kultury we Włodawie od 1974roku. Założycielami „Polesia” byli Janusz Kalinowski i Jerzy Tyszkiewicz. Składa się z grupy tanecznej, kapeli oraz grupy wokalnej. W amatorską działalność zespołu zaangażowanych jest około 50 osób. Podstawę repertuaru stanowią narodowe tańce polskie, tańce regionalne m.in. (lubelskie, rzeszowskie, śląskie, warmińskie, kaszubskie), ludowe przyśpiewki oraz piosenki z różnych stron Polski. „Polesie” 40 razy koncertowało poza granicami kraju, biorąc udział w różnych imprezach folklorystycznych odwiedzając m.in. Holandię, Izrael, Hiszpanię, Francję, Włochy, Grecję, Bułgarię, Macedonię, Serbię, Litwę, Niemcy, Czechy, Turcję, Portugalię, Ukrainę, Węgry, Belgię.

Zespół Tańca Ludowego „Polesie” jest gospodarzem Festiwalu folklorystycznego „Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem” odbywającego się od 1991 roku we Włodawie.

Zespół pracuje pod kierownictwem Anny Mróz, Mirosława Megla i Dariusza Owięckiego.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” przy Łukowskim Ośrodku Kultury powstał we wrześniu 1999 r. Działa jako stowarzyszenie kulturalne założone przez rodziców. Obecnie członkami zespołu jest ponad 100 dzieci z Łukowa i powiatu łukowskiego – 4 grupy w wieku od 8 do 19 lat.

W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem i mazur oraz regionalne tańce i przyśpiewki: lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, kurpiowskie, śląskie, górali żywieckich i opoczyńskie. Przy zespole funkcjonuje kapela muzyczna. Dotychczas zespół wystąpił na ponad 100 koncertach w kraju i za granicą.

Dyrektorem zespołu jest Grzegorz Rzymowski.

MDK Włodawa – ZTL „Włodawiacy”

Grupa I ZTL „Włodawiacy”

Grupa liczy 27 uczestników. Są to uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej i I, II Gimnazjum. W repertuarze grupa posiada tańce narodowe: krakowiak z lajkonikiem, kujawiak z oberkiem, polonez oraz tańce regionalne: lubelskie, kaszubskie. Grupa reprezentuje placówkę na Przeglądach Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg” , który odbywa się w Przemyślu, Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Tańca Ludowego we Włodawie, Ogólnopolskich Spotkaniach dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Lasowiaczek” w Stalowej Woli. Zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Grupa bierze udział w imprezach okolicznościowych organizowanych przez placówkę, a także imprezach organizowanych przez władze samorządowe na terenie miasta i powiatu.

Grupy II ZTL „Włodawiacy”

Grupa liczy 18 uczestników z klas O – III. Istnieje od X 2008 r. Obecnie opracowujemy tańce i zabawy z regionu Podlasia, tańce kurpiowskie. Bawimy się i uczymy poprzez zabawę.

Grupa bierze udział w imprezach okolicznościowych organizowanych przez placówkę na terenie naszego miasta.

Zespół prowadzą nauczyciele
Barbara Mierzwa, Anna Mróz i Mikołaj Butrym

Rosja

Wokalno-choreograficzna grupa „Junost” została założona w listopadzie w 1968r. w syberyjskim regionie Ałtaj. Nazwa ” Junost” oznacza młodość.W swoim repertuarze prezentuje folklor Syberii pielęgnując tradycje tańca i melodii Rosji. Tancerzom towarzyszy kapela z charakterystyczną bałałajką na czele. W 1970r. grupa została uhonorowana za promocję rosyjskiego folkloru. Koncertowali około 600 razy, biorąc udział w ponad 50 różnych wydarzeniach międzynarodowych m.in. w Danii, Szwecji,Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Chinach, Niemczech, Japonii.

Dyrektor artystyczny- Nikolaj Singach

Turcja

Zespół Armelit istnieje od 1992 roku i prowadzi wszechstronną działalność w zakresie popularyzacji tańca i muzyki folklorystycznej oraz współczesnej i klasycznej. Liczy obecnie 200 dorosłych tancerzy, 150 dzieci i 90 profesjonalnych tancerzy. Armelit jest też stowarzyszeniem, które udziela lekcji z zakresu tańca ludowego, nowoczesnego, towarzyskiego oraz muzyki. Zespół pokazuje tradycyjne tureckie wesele ,w którym opowiada tańcem miłosną historię, o nocy henny, którą musi odbyć panna młoda przed zaślubinami. Swoimi kostiumami, tańcem i muzyką wskrzesza stare zwyczaje. Prezentuje folklor z regionów: Horon, Halay, Zeybek, Karsilama,Mistek. Brał udział w wielu festiwalach i konkursach.

Dyrektor artystyczny- Salih Sahinturk

Ukraina – Czeremosz

Zespół Pieśni i Tańca „Czeremosz” Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franko został założony w 1963 roku. Nazwa „Czeremosz” bierze się od rzeki płynącej w Karpatach przepływającej przez region Huculia, Transkarpacki oraz Bukowinę. Główny repertuar grupy „Czeremosz”pochodzi z Karpat: folklorystyczne melodie i tańce Huculi, Bukowiny i regionu transkarpackiego są podstawą występów zespołu od początku jego istnienia. Zespołową wizytówką jest „Kosmaczanka” – taniec z Kosmaczy – który przedstawiany jest prawie od 40 lat. Do charakterystycznych tańców wykonywanych przez Zespół należą min. gutsulka, bojkowskie kołomyjki,bukowińskie parubotski, czardasz. Przez cały okres swojej działalności zespół podróżował po całej Ukrainie i wielu republikach ówczesnego ZSRR, ale również brał udział w wielu zagranicznych festiwalach w takich krajach jak Polska, Austria, Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, USA i Kanada.

Dyrektor artystyczny – Vasyl Pipash

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym i kierowanym do dziś przez magistra Stanisława Leszczyńskiego, starszego wykładowcę uniwersyteckiego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 300 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 7000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół jest dobrze znany ludności miast i wsi – dał ponad 6500 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować 260 wojaży za granicę do 51 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 5000 koncertów.

USA

„CLOG AMERICA” powstał w 1991r. w South Jordan City w stanie Utah w USA i uznany jest przez władze stanowe za „ kulturowy skarb stanu Utah”. Tancerze z „ Clog America” specjalizują się w „ clogging”. Ta forma tańca jest mieszanką wpływów europejskich osadników z Anglii i Holandii, rodowitych Indian, a także afrykańskich niewolników. W swoim repertuarze oprócz mistrzowskiego poziomu stepowania Zespół prezentuje także tańce z różnych okresów historycznych Ameryki. Tancerzom towarzyszy kapela grająca na banjo, mandolinie i różnych instrumentach perkusyjnych. Zespół reprezentował USA na 64 festiwalach folklorystycznych na całym świecie, a także był specjalnym gościem podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w 2002r.

Dyrektor artystyczny – Shawnda Bishop

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress