Regionalny System Ostrzegania

Od 1 stycznia 2015 roku możemy za pośrednictwem telefonów komórkowych (smartfonów) i  telewizorów uzyskać informacje dotyczące ostrzeżeń o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Umożliwi to Regionalny System Ostrzegania (RSO).
Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też za pośrednictwem telewizji i specjalnie dostosowanych aplikacji na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

Planowane jest również, wprowadzenie w aplikacji na telefony komórkowe opcji „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację (dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych).

Jak to działa
Komunikat zostaje wytworzony przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.
Ostrzeżenie pojawia się:
na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, OS, WindowsPhone).

W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.
Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:
•    Poradnik obywatela;
•    Alarmowanie i ostrzeganie;
•    Ewakuacja;
•    Pożary;
•    Powodzie i podtopienia;
•    Skażenia, epidemie, zatrucia;
•    Pogodowe zjawiska ekstremalne;
•    Terror;
•    Bezpieczny wypoczynek;
•    Zagrożenia naturalne i techniczne.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Tam również znajduje się link do zainstalowania darmowej aplikacji na telefon.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress