Święto folkloru już za nami

Barwne stroje, tańce i muzykę z całego świata można było podziwiać podczas 23. edycji Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem.  W tym roku Włodawę odwiedziły zespoły folklorystyczne z Serbii, Hiszpanii, Egiptu, Meksyku, Słowacji, Francji, Rumunii, Niemiec, Białorusi i Ukrainy.  Swój udział w prezentacjach festiwalowych  miały również zespoły obrzędowe z Hańska i Dołhobród, oraz zespół śpiewaczy ”Swańki” z Wyryk.
W środę 15 lipca odbył się koncert finałowy włodawskiego święta folkloru.  Jako pierwsi włodawskiej publiczności zaprezentowali się potomkowie emigrantów polskich z francuskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Syrena”. Posiadający polskie korzenie tancerze zaprezentowali m.in. tańce lubelskie, rzeszowskie, sądeckie, łowickie, górali spiskich i krakowiaka.

 

Założony w 1978 roku  w Belgradzie Zespół folklorystyczny „SVETI SAVA” jest jednym z najstarszych zespołów ludowych w Serbii. Tancerzy tego cenionego na świecie zespołu również można było podziwiać w środowe popołudnie na włodawskiej scenie. Młodzi Serbowie zaprezentowali program artystyczny oparty na zwyczajach życia codziennego wsi i małych miasteczek.

 

Niewątpliwą gwiazdą ostatniego dnia festiwalu był zespół „VESNYANKA” z Ukrainy. Na występ tancerzy zza naszej wschodniej granicy wielu miłośników folkloru czekało od początku festiwalu. Ciekawe popisy sceniczne i wspaniałe wokale zostały nagrodzone gromkimi brawami. Występ grupy z Kijowa zakończył się odśpiewaniem kilku pieśni wspólnie z publicznością.

Po festiwalowych prezentacjach w programie festiwalu został już tylko jeden punk – zakończenie. Zanim jednak padła formuła zamykająca XXIII Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem, burmistrz Wiesław Muszyński podziękował wszystkim za wspólną zabawę. – Bardzo się cieszę, że przez wszystkie dni festiwalu byliście Państwo z nami. Dołożymy wszelkich starań, aby Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem nigdy więcej nie zniknęło z kalendarza imprez w naszym mieście.

Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem jest organizowane we Włodawie od 1991 roku.. W czasie 23 edycji festiwalu Włodawę odwiedziło 198 zespołów z 59 krajów wszystkich kontynentów.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress