Tani samorząd

 Miasto Włodawa jest jednym z najtańszych samorządów w kraju. W najnowszym rankingu najniższych wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca w miastach powiatowych do 20 tysięcy, opublikowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, Gmina Miejska Włodawa zajęła 10 miejsce.
W porównaniu z poprzednim zestawieniem włodawski samorząd awansował aż o 19 pozycji.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Jerzy Wrzesień przyznał, że miasto nie wprowadzało żadnych drastycznych oszczędności. – Nasza pozycja w rankingu może być jedynie efektem racjonalnej i konsekwentnej polityki finansowej – mówi Jerzy Wrzesień.

W pierwszej 10-ce zestawienia, które dotyczy wydatków z 2011 roku, województwo lubelskie w kategorii miast powiatowych do 20 tysięcy mieszkańców, jest reprezentowane tylko przez dwa samorządy. Oprócz Włodawy, na liście jest też miasto Krasnystaw, które zajęło trzecie miejsce w Polsce.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca administracja we Włodawie kosztuje 212 złotych i 4 grosze. Dla porównania najtańszy Złotów w województwie wielkopolskim, wydaje na ten cel 162 złote i 86 groszy.

Prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, który jest autorem rankingu, brał pod uwagę wszystkie wydatki zapisane w klasyfikacji budżetowej jako „administracja publiczna”, nie uwzględniając jedynie kosztów remontów.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress