Uroczysta Gala III Międzynarodowego Trójstyku Literackiego

Już po raz trzeci we Włodawie spotkali się literaci z Polski, Białorusi i Ukrainy. Była to okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.

Uroczysta gala inaugurująca III Międzynarodowy Trójstyk Literacki odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie. Oprócz poetów wzięli w niej udział m.in. Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, radni miejscy oraz kierownicy i dyrektorzy jednostek miejskich i powiatowych.

Witając zaproszonych gości burmistrz Włodawy podkreślał znaczenie tego niezwykłego wydarzenia.
– Bardzo się cieszę że po raz trzeci możemy się spotkać na Międzynarodowym Trójstyku Literackim. Gdzie może się odbyć tak wyjątkowe wydarzenie jeśli nie we Włodawie – mieście trzech kultur i trzech granic. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ wręczymy dwie nagrody. Jedną z nich otrzyma literat z zagranicy. Podpisana zostanie również umowa o współpracy związków literatów z Polski, Białorusi i Ukrainy – mówił burmistrz Wiesław Muszyński.

W podobnym tonie wypowiadał się również dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
– We współczesnym świecie musimy budować mosty, szukać tego co nas łączy i osłabiać to co nas dzieli. Nie ma lepszego mostu niż wspólna kultura i wspólne dziedzictwo – mówił dr. Artur Sepoch.

 

Nagrody III Międzynarodowego Trójstyku Literackiego otrzymali Olga Lasniuk (za dorobek twórczy i redaktorski oraz pracą na rzecz środowiska literackiego Wołynia) oraz Waldemar Michalski (za całokształt pracy twórczej, wydawniczej i dziennikarskiej).

Kolejnym punktem uroczystości było podpisanie porozumienia o współpracy związków literatów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Sygnatariuszkami umowy były Tatiana Demidowicz Przewodnicząca Związku Literatów w Brześciu, Olga Lasniuk Przewodnicząca Związku Literatów w Łuck i Agnieszka Polak Prezes Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Inauguracyjną galę III Międzynarodowego Trójstyku Literackiego zakończyło spotkanie z Honorowym Gościem Trójstyku Bogusławem Wróblewskim – założycielem i redaktorem naczelnym czasopisma „Akcent” oraz wykładowcą UMCS w Lublinie.

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress