Włodawskie święto folkloru na finiszu

Za nami kolejny dzień XXIII Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. We wtorek na scenie przy ulicy Lubelskiej zaprezentowali się tancerze z Hiszpanii i Słowacji. Polskę reprezentował Zespół Tańca Ludowego Polesie. Jako pierwszy wystąpił zespół ERAIKI DANTZA TALDEA. Grupa liczy obecnie 120 członków i prezentuje folklor z 8 prowincji, które kulturowo tworzą Kraj Basków. Tancerze starają się zachować dziedzictwo pozostawione przez przodków w autentycznej formie, przykładając szczególną wagę do tradycyjnych strojów każdej prowincji oraz lokalnych instrumentów muzycznych.

 

Słowację reprezentował Zespół Folklorystyczny VRANOVĆAN. Wszystkie tance które prezentuje pochodzą z Zemplin i Saris, historycznych regionów we Wschodniej Słowacji. Grupa posiada bogatą kolekcję tradycyjnych kostiumów, a towarzyszy jej kapela grająca na typowych instrumentach ludowych jak skrzypce czy cymbały.

 

Na zakończenie wtorkowego koncertu na scenie wystąpił Zespół Tańca Ludowego Polesie. Grupa której założycielami byli Janusz Kalinowski i Jerzy Tyszkiewicz  40 razy koncertowała poza granicami kraju, biorąc udział w różnych imprezach folklorystycznych odwiedzając m.in. Holandię, Izrael, Hiszpanię, Francję, Włochy, Grecję, Bułgarię, Macedonię, Serbię, Litwę, Niemcy, Czechy, Turcję, Portugalię, Ukrainę, Węgry, Belgię. Polesie dawno nie miało okazji prezentacji przed własną publicznością, nic więc dziwnego, że ta część  koncertu cieszyła się szczególnym zainteresowaniem.

Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji uczestnictwa w tegorocznym festiwalu powinien się pospieszyć. Przed nami bowiem ostatnie prezentacje. W środę 15 lipca w czasie koncertu finałowego wystąpią  zespoły „SYRENA” z Francji, „SVETI SAVA” z Serbii i „VESNYANKA” z Ukrainy. Początek występów o godzinie 17.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress