Wystawa Zbigniewa Tokarskiego w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie można oglądać rysunki i obrazy Zbigniewa Tokarskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w czwartek 13 listopada w Galerii „Na Poddaszu”. Spotkanie z artystą ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie otworzyła zastępca dyrektora do spraw merytorycznych włodawskiej książnicy Małgorzata Zińczuk, a krótki wstęp wygłosiła kierownik Działu Regionalnego MBP Edyta Pietrzak. Podkreślała, że sztuce trzeba oddać duszę, zakląć w skrawku papieru nastrój chwili i za pomocą pędzla czy ołówka przełożyć świat realny na język plastyczny. – Rola artysty polega na tym, by zamknąć w sztywnych ramach kartki nieograniczoną przestrzeń otaczającego świata i ze zwykłości codzienności wyłuskać elementy warte uwiecznienia – podkreślała Edyta Pietrzak. Jej zdaniem malarstwo to poezja twórczości rąk, umiejętność zatrzymania wymykającej się chwili i oddania jej z całą towarzyszącą niezwykłością i ulotnością, a także zdolność zaklinania piękna i dzielenia się nim.
O swojej twórczości, inspiracjach, preferowanej tematyce prac i ulubionych technikach twórczego wyrazu mówił także Zbigniew Tokarski. Swoje spostrzeżenia przekazały również prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej Barbara Litwiniuk i prezes włodawskiego koła Polskiego Związku Niewidomych Maria Wołoszyn.

W Galerii „Na Poddaszu” jest prezentowanych 25 rysunków ołówkiem oraz 40 prac wykonanych za pomocą farb akwarelowych i akrylowych.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 12 grudnia.

Autor ekspozycji dziękuje za pomoc przy jej organizacji Dorocie Garczyńskiej-Ślusarz, Ewie Krukowskiej, Joannie Orzeszko, Urszuli Panasiuk, Oldze Puś i Małgorzacie Zińczuk oraz innych pracownikom biblioteki.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress