Zapraszamy na wystawę ikon Mirandy Olszańskiej i fotografii Janusza Tajcherta

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na wystawę ikon Mirandy Olszańskiej i fotografii Janusza Tajcherta SACRUM I PROFANUM. Wernisaż odbędzie się 17 maja 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Miranda Olszańska
Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zawód lekarza anestezjologa wykonuję od 25 lat.
Moją wielką pasją są ikony. Po raz pierwszy z ikonami zetknęłam się w 2016 roku, choć patrząc z perspektywy czasu wiem, że były we mnie od zawsze. Myślę, że Pan Bóg tak prowadził mnie przez życie, by przygotować mnie do pisania ikon.
Zamiłowanie do sztuki, wrażliwość na kolory, zdolności artystyczne zawdzięczam moim przodkom. Rękodziełem artystycznym zajmowałam się od najmłodszych lat, szyłam, haftowałam, dziergałam, wykonywałam frywolitki pod czujnym okiem mojej ukochanej Babci Luby.
Gdy w 2013 roku na mojej drodze Pan postawił Dariusza Płechę – akwarelistę, rozpoczęłam przygodę z malarstwem, farbami i pędzlami. Dzięki niemu rozpoczęłam próby ikonopisania pod opieką Pani Anny Syty. Pracowałam niezwykle intensywnie, bardzo dużo czytałam, przekopywałam zasoby internetowe, surfowałam po rosyjskojęzycznych stronach poświęconych ikonografii. Uczestniczyłam w warsztatach w Częstochowie i w międzynarodowych warsztatach w Nowicy.
Obecnie kształcę swoje umiejętności pod mistrzowskim okiem znanej ikonopisarki Marii Podleśnej. To ona cierpliwie odpowiada na moje pytania, konsekwentnie wprowadza w tajemnice Ikony, służy radą i pomocą. Jestem pełna wiary i nadziei, ze moja pasja i pracowitość pozwolą mi na osiągnięcie upragnionego celu. Mam świadomość, że jeszcze długa droga przede mną.

Janusz Tajchert – chirurg

 

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress